Pensionärsklubben Milstolpen

MATINÉFÖRESTÄLLNING AV BOMULLSÄNGELN PÅ WASATEATER

21.03.2020 kl. 11.45 – 18.30

Föreställningen är lördag 21 mars klockan 14.00. Pris per person är 40 € inklusive buss.
BINDANDE anmälningar senast fredagen 13 mars.
Start kl. 11.45 från torget via busstation. Anmäl dig till Siv, 045-6119896, eller e-post: sivsundberg36.ss@gmail.com senast 6.3.


Hilda föds när 1900-talet är ungt. Som medlem i en välbeställd österbottnisk jordbrukarfamilj är hennes framtid utstakad – hon kommer att leva sitt liv i samma by som hennes släkt bebott sedan urminnes tider. När Hilda som tonåring hamnar i olycka förändras hennes liv. Hon fördrivs från hemgården och tvingas söka tjänst som piga.  

Där möter hon den jämnåriga Helli, som i likhet med Hilda döljer sitt förflutna. Hilda och Helli blir vänner, fast de är varandras ideologiska motsatser. Där Hilda tror på Gud, tror Helli på arbetarrörelsen. Tillsammans lämnar de landsbygden för att söka lyckan i staden. De blir bomullsänglar, arbeterskor på Vasa Bomullsfabrik. Sida vid sida möter Hilda och Helli sitt sekels glädjeämnen och fasor.  

Bomullsängeln är berättelsen om de kvinnor som byggde landet, utan att få sina berättelser nedtecknade för eftervärlden. Föreställningen baseras på Susanna Alakoskis nyutkomna roman, som utgår från författarens egen släkthistoria i Vasa: ”Mormor arbetade femtio år på textilfabriken. Hon berättade inte om en enda arbetsdag i sitt liv”. 

Dramatiseringen är gjord av Annina Enckell. Pjäsen regisseras av Ulrika Bengts, scenografin skapas av Milja Salovaara och nyskriven musik av Peter Hägerstrand är en del av föreställningen.  

Om Susanna Alakoski 

Susanna Alakoski debuterade som författare 2006 med romanen Svinalängorna, som tilldelades Augustpriset och blev såväl film som pjäs. Hon har skrivit ytterligare en roman, Håpas du trifs bra i Fengelset (2010), fyra barnböcker samt dagboksessäerna Oktober i Fattigsverige (2012) och April i Anhörigsverige (2015), som belönades med Tidningen Vis litteraturpris, fackföreningens Ivar-lo pris och Moa Martinson-stipendiet. Boken Bomullsängeln utkom i augusti 2019.

Sagt om boken Bomullsängeln:

”Litterärt mästerverk” 

”Perkele anamma, vilken fantastisk roman Susanna Alakoski har skrivit!” 

– Tara 

”En poetisk och urstark läsupplevelse om kamp, kvinnoliv och Finlands våldsamma historia.” 

– M-magasin